3D tisk

Tiskárna Creality Ender 3

3D tiskárna od Creality dorazila částečně rozebraná a musel jsem si jí smontovat. Dneska už vím že je lepší to komplet rozebrat a celé znovu složit. Některé nepřesnosti se projeví až později a špatně se odhalují. Měl jsem trochu smůličku a tiskárna měla prohnutý hotbed (vyhřívaná tisková podložka). Narovnání hotbedu není složité, stačí jej demontovat, odpojit kabely, podložit po stranách tak aby boule byla nahoru a celou vahou tu hliníkovou desku mírně prohnout. Chce to měřit a měřit a měřit.
Creality vytváří poměrně slušné tiskárny, ale nějaké to vylepšení si člověk stejně vytvořit musí. Jako největší zásah do tiskárny byla výměna základní desky za Creality silent desku s tichými řadiči, od té doby nevím že motory pracují, je slyšet jen hučení větráků.
Kvalita tisku je přímo závislá na kvalitě nastavení tiskárny, pokud jsem nezkušené tiskařské jelito a zkouším to použít tak jak to je, tak prostě budu nešťastnej. Chce to poctivě udělat bedleveling (nastavení roviny hotbedu proti trysce tak aby tryska v obou směrech jezdila ve stejné výšce nad hotbedem). Dokonalé kalibrace jsou blbost, ale má smysl provést aspoň základní kalibrace. Tisková podložka v originálu není vůbec špatná ale uchycení na klipy je poněkud iritující, vyměnil jsem to za magnetickou ocelovou podložku s vrstvou PEI, výtisk má hladký spodek, přilnavost podložky je super a není to tak náchylné na poškození špachtlí.
Tisknu převážně z PLA (kyselina polymléčná) při teplotě 205°C, na první vrstvu občas použiji plnější tisk nastavením 101% průtoku filamentu. Filamenty od Creality vůbec nejsou špatné a cenově dostupné. Barevné varianty filamentů nemám v oblibě, většinou jsou měkčí a méně odolné. Takže tisknu převážně bílou, občas černou.
Občas používám i PETG, je to tepelně odolnější. Ale vzhledem k vyšším teplotám při tisku to nemám moc oblíbené.
Vyměnil jsem originální firmware tiskárny za Marlin, potřeboval jsem aby tiskárna uměla i příkaz pro výměnu filamentu při tisku. Ale ztratil jsem možnost pokračování tisku po výpadku el. energie, tuhle sitauci teď řeší záložní zdroj pro oběhové čarpadlo topení (všude tma, jen u nás se svítí, topí a tiskárna si jede dál).
Pár týdnů jsem experimentoval s používáním Octoprint na Raspbbery PI, vůbec to není špatné, hlavně odpadlo fyzické přenášení souborů mezi PC a tiskárnou. Měl jsem jen jeden zásadní problém za který může moje připojení k internetu, nemohl jsem tisknout odkudkoliv.