ARDUINO
Arduino UNO jako programátor Pavel
6:12:45
20.9.2018
Udělal jsem si radost a koupil jsem Arduino PROmini s procesorem ATmega168 3.3V 8MHz. A protože jsem bastlíř "za každou cenu" tak samozřejmě bez programátoru. Pár dní jsem na tu maličkou destičku jen koukal a dneska jsem posbíral odvahu jí připojit. A to hned na Arduino UNO kde je palubní napětí 5V, jasně že s převodníkem logických úrovní. A tady jsou moje postřehy:


Převodník logických úrovní TXS0108E je sice super 8mi kanálový převodník, ale dosti špatně se dohledává že strana B1-B8 je na vyšší napětí a strana A1-A8 je na nižší napětí. Takže na straně B je připjené UNO a na straně A je PROmini s palubním napětím 3.3V. Zásadní je připojit pin EO na pin VB jinak je převodník neaktivní.


Pro naprogramování PROmini je možné využít sériovou linku UART piny RX a TX, nebo to naprogramovat přes SPI. Rozdíl je v tom že přes UART je možné nahrát jen sketch a nic nepotento, zatímco přes SPI je možné vypálit i bootloader, nastavit pojistky a nadělat spoustu škody. Proto volím UART.


Jako převodník USB-TTL používám UNO bez procesoru, prostě vydloubnu ATmega328 z patice a místo něj připojím PRO mini, takto: 
UNO PROmini
----------------------
3.3V -> VCC
GND -> GND
GND -> GND
RESET -> DTR
RX -> RX
TX -> TX
5V z UNO se použije jen pro převodník logických úrovní.


Pak už jen stačí v Arduino IDE vybrat správnou verzi PROmini a normálně nahrát sketch. Žádná záludnost, žádná zrada, jen varování: Vždycky! je lepší používat delší kabely, jinak se to rádo rozpojuje a člověk se pak diví kde se v něm bere to zvíře.

Zpět