ARDUINO
Internetové rádio s Wemos D1 mini Pavel
13:23:12
10.12.2017
Protože bydlíme v kamenném domě z 18.století tak máme trochu problém přijímat běžné rádio. Ty zdi jsou tak silné že i signál mobilních sítí má trochu problém se dostat dovnitř. V době kdy dům byl postaven tak o rádiu nikdo ani nesnil. Proto většinou pouštíme oblíbené rádio jako aplikaci v mobilu a posloucháme online. To je sice přijatelné, ale jen do chvíle než člověk potřebuje ten mobil i na něco jiného. Proto už delší dobu hledám řešení. Internetová rádia která je možné koupit jsou velmi drahá, vytvářet systém antén pro FM rádio neumím a ani nechci (na půdě bydlí kočky, myši, vosy a sršně). Takže jsem tak dlouho hledal a pátral až jsem našel že je možné použít moje oblíbené Wemos D1 mini. Trochu problém byl to že drtivá většina projektů vyžaduje MP3 dekodér a vyrovnávací paměť, prostě složitosti a jen na vyzkoušení drahá sranda. Takže jsem hledal a pátral dál. Sám jsem dělal pokusy až se mi povedlo najít si adresu streamu oblíbeného rádia ze které tekly data a zdálo se že je to onen stream který hledám (nebyl, byla to jen hláška ve smyčce). A po dlouhém hledání jsem uspěl.

Tady je odkaz na projekt na Githubu který jsem nakonec použil a s trochou nadsázky se dá říci, ano máme internetové rádio jen s Wemos D1 mini a reproduktorem (musí tam být nějaký zesilovač, wemos nesnese impedanční zátěž - reproduktor) . Je to snadné, na piny RX a GND se připojí stereo jack konektor a do něj  třeba reproduktory k počítači. Ve sketchi pak stačí jen upravit adresu streamu, v Čechách trochu problém, informací je málo, rádia tají, play.cz mlží, a vlastně člověk stráví víc času hledáním než samotným bastlením. 

https://github.com/earlephilhower/ESP8266Audio

Já jsem si do programu "zadrátoval" Kiss Jižní čechy s tokem 64kbs a kodekem MP3. Dělal jsem pokusy i s kodekem AAC 32kbs, ale poslouchat se to nedalo, chyběla tomu ta vyrovnávací paměť pro dekodér. Zatím to mám jen jako "vrabčí hnízdo" na stole a pochybuji že to někdy dostane krabičku.  


Obecným poznatkem je to že naše připojení k internetu je ... no, nic moc a pokud je na síti víc uživatelů (sobota, neděle) tak se to moc poslouchat nedá protože data nedorazí včas a ve zvuku to prostě slyšet je. Řešením je opravdu jen vyrovnávací paměť která pojme data minimálně na 5sekund streamu. Pozitivní je na tom to že mám pár nápadů jak využít tuhle úžasnou knihovnu pro jiný projekt :) Slušelo by se dodat že knihovna nabízí mnohem mnohem víc než http stream. Tahle možnost není ani zmíněna v návodu, je uvedena jen jako příklad, v domácí síti se stream serverem by to použitelné bylo .


Projekt uložen k ledu.
Zpět